ناسا اعلام کرد: گردشگران می توانند از سال 2020 به ماموریت های خصوصی در فضا بروند

  • صفحه اصلی -
  • مطالب -
  • ناسا اعلام کرد: گردشگران می توانند از سال 2020 به ماموریت های خصوصی در فضا بروند
ناسا اعلام کرد: گردشگران می توانند از سال 2020 به ماموریت های خصوصی در فضا بروند
  • ۲۶ / تیر
  • ۱۳۹۸

ناسا اعلام کرد: گردشگران می توانند از سال 2020 به ماموریت های خصوصی در فضا بروند

ناسا (NASA) با دستاوردهای علمی و فنی خود در زمینه فضانوردی بشر، علوم هوانوردی و علوم فضایی مشهور است. اما به نظر می ‌رسد این سازمان در حال گسترش فعالیت های خود به صنعتی جدید، یعنی توریسم می باشد.

در بیانیه ‌ای که در اوایل ماه جاری منتشر شد، آژانس فضایی ناسا اعلام کرد که امکان انجام ماموریت های فضایی خصوصی به مدت حداکثر 30 روز به ایستگاه فضایی بین المللی را فراهم خواهد کرد و به احتمال زیاد اولین ماموریت در این قالب در اوایل سال 2020 انجام خواهد شد.

هزینه در نظر گرفته شده برای چنین سفری معادل 35 هزار دلار برای هر شب خواهد بود که رقم بالایی است.

ناسا چنین توضیح می دهد:”در صورتی که این برنامه توسط مردم مورد استقبال و حمایت قرار گیرد، این آژانس می ‌تواند دو دوره ماموریت فضایی خصوصی را در طول سال به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) برنامه‌ ریزی نماید. هزینه این ماموریت ها به طور خصوصی تامین شده و از طریق سفینه های اختصاصی تجاری انجام خواهند شد. برای انجام سفرهای خصوصی گردشگران به فضا از یک فضاپیمای آمریکایی که تحت برنامه خدمات تجاری ناسا توسعه یافته‌ است، استفاده خواهد شد.”

به گزارش بی ‌بی ‌سی، تا کنون انجام پروازهای تجاری به ایستگاه فضایی بین المللی از سوی ناسا ممنوع بوده است. با این حال، از آنجا که ناسا مالک ایستگاه فضایی نیست (این ایستگاه تحت مالکیت یک کشور خاص قرار ندارد)، پیش از این نیز گردشگرانی توانسته‌ اند به آنجا سفر کنند؛ از جمله یک تاجر آمریکایی به نام Dennis Tito که اولین گردشگری است که در سال 2001 و با پرداخت 20 میلیون دلار به دولت روسیه توانست سفری رفت ‌و برگشت به ISS انجام دهد.