گواهی تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های زندگی در آلمان

گواهی تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های زندگی در آلمان
  • ۱۵ / آبان
  • ۱۳۹۸

گواهی تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های زندگی در آلمان

کشور آلمان یکی از کشورهای محبوب برای دانشجویانی است که قصد ادامه‌ی تحصیل دارند. رایگان بودن تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های آن و همچنین شرایط مطلوب زندگی باعث شده است که تعداد زیادی از دانشجویان خارجی از سراسر دنیا برای تحصیل به آلمان مهاجرت کنند. با وجود اینکه بسیاری از دانشگاه‌ها در آلمان تقریباً هیچ شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند و هزینه‌ی زندگی در بیشتر شهرهای آلمان نسبت به دیگر کشورها بسیار معقول است، برای دریافت ویزای تحصیلی و اقامت آلمان باید گواهی داشته باشید که نشان دهد می‌توانید هزینه‌های زندگی و تحصیل در آلمان را تأمین کنید. تقریباً همه‌ی کسانی که قصد ورود به آلمان دارند برای دریافت ویزا و اقامت باید گواهی تمکن مالی ارائه دهند.

راه‌های مختلفی وجود دارد برای اینکه ثابت کنید قادر به تأمین هزینه‌های زندگی در آلمان هستید. در ادامه تعدادی از رایج‌ترین روش‌ها توضیح داده می‌شود:

  • باز کردن حساب بانکی مسدود در آلمان
  • ارائه‌ی سندی از درآمد والدین
  • ارائه‌ی سند دریافت بورس تحصیلی
  • ضمانت‌نامه‌ی بانکی
  • ارائه‌ی گواهی که نشان دهد فرد دیگری که مقیم آلمان است هزینه‌های شما را پوشش می‌دهد

باز کردن حساب بانکی مسدود در آلمان

متداول‌ترین راهِ اثبات توانایی مالی برای دانشجویان خارجی، باز کردن یک حساب بانکی مسدود شده در یکی از بانک‌های آلمان است. حساب مسدود شده نوع خاصی از حساب بانکی است که دانشجویان خارجی که در آلمان تحصیل می‌کنند می‌توانند سپرده‌های خود را در آن نگهداری کنند. نامگذاری آن به این دلیل است که دانشجو تا زمانی که وارد کشور آلمان شود اجازه‌ی استفاده از این حساب را ندارد؛ این حساب حتی بعد از ورود به کشور نیز به طور مستقیم قابل استفاده نیست و تنها کمک می‌کند تا دانشجو حساب بانکی دیگری باز کند و از آن طریق سپرده‌ی حساب بانکی مسدود شده را دریافت نماید. حساب بانکی مسدود شده به مؤسسه‌های آموزشی در آلمان این اطمینان را می‌دهد که اختیار همه‌ی امور را دارند.

مقدار پولی که برای زندگی در آلمان مورد نیاز است توسط سازمان وام و بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های آلمان (BAföG) تعیین می‌شود. بر اساس برآوردهای فعلی وام‌ها و بورس‌های تحصیلی در آلمان، دانشجویان خارجی به حداقل ۷۲۰ یورو در ماه و ۸۶۴۰ یورو در سال نیاز دارند.

ارائه‌ی سندی از درآمد والدین

اگر درآمد والدین شما به میزانی باشد که هزینه‌های تحصیل و زندگی‌تان را در آلمان پوشش می‌دهد، می‌توانید با ارائه‌ی سندی از آن به عنوان گواهی تمکن مالی استفاده کنید.

معمولاً سفارت آلمان از شما می‌خواهد که صورت‌حساب بانکی از حقوق والدین در طول حداقل ۳ ماه قبل از درخواست ویزای تحصیلی را نشان دهید. علاوه بر آن ممکن است دادن کپی قرارداد کاری والدین را نیز از شما بخواهند تا مطمئن شوند که برای تحصیل در آلمان از تمکن مالی برخوردار هستید.

ارائه‌ی سند دریافت بورسیه تحصیلی

در صورتی که موفق به دریافت بورسیه‌ی تحصیلی از طرف یکی از دانشگاه‌های آلمان شده‌اید، می‌توانید آن را به عنوان گواهی تمکن مالی خود ارائه دهید. قبل از اضافه کردن آن به مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی باید مدرک معتبری داشته باشید که نشان دهد از طرف ارائه‌دهندگان بورسیه‌ی تحصیلی در یکی از دانشگاه‌های آلمان بورس شده‌اید. می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی تأیید اعتبار بورسیه‌ی تحصیلی از سفارت آلمان در کشورتان کمک بگیرید.

ضمانت‌نامه‌ی بانکی

دریافت وام نیز یکی از راه‌های اثبات تمکن مالی برای زندگی در آلمان است. بسیاری از کشورها برای دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند وام‌های بدون بهره یا با بهره‌ی ناچیز به دانشجویان می‌دهند. برای استفاده از این وام به عنوان گواهی تمکن مالی باید ضمانت‌نامه‌ی بانکی دریافت کنید که نشان دهد در مدتی که در آلمان مشغول به تحصیل هستید تعهدات مالی شما پرداخت می‌شود.

تأمین هزینه‌های زندگی توسط یک فرد مقیم آلمان

راه دیگر برای اثبات تمکن مالی این است که فرد دیگری که مقیم آلمان است هزینه‌هایتان را در آلمان پوشش دهد.

در این صورت، سفارت آلمان برای اطمینان از آن فرد صورت‌حساب بانکی در خواست می‌کند. اگر این فرد از بستگان شما نباشد سفارت آلمان از شما مدرکی می‌خواهد که شامل شرایط و ضوابط توافق شما و آن فرد است.

در چه شرایطی مدارک و گواهی اضافه برای اثبات تمکن مالی لازم است؟

در شرایط زیر ممکن است که برای اثبات تمکن مالی نیاز به ارائه‌ی مدارک اضافه داشته باشید:

قرارداد با کسب‌وکار تجاری

اگر شرکت تجاری در کشورتان وجود داشته باشد که مسئولیت امور مالی شما برای زندگی در آلمان را بر عهده می‌گیرد مقامات آلمان از شما اطلاعات خاصی مربوط به آن شرکت درخواست می‌کنند. برای مثال ممکن است لازم باشد مدرکی مبنی بر جعلی نبودن آن شرکت یا کسب‌وکار ارائه دهید؛ یا اگر با آن شرکت برای تأمین هزینه‌های زندگی در آلمان قراردادی بسته‌اید، شرایط و ضوابط قرارداد را در اختیار مؤسسه‌ی آموزشی در آلمان و مقامات مربوطه قرار دهید.

دریافت بورسیه‌ی تحصیلی در کشور خودتان

در صورتی که از طرف دانشگاه یا مؤسسه‌ی آموزشی در کشور خودتان بورسیه دریافت کرده‌اید لازم است مدرکی مبنی بر تأیید اعتبار ارائه‌دهنده‌ی بورسیه ارائه دهید.

داشتن حساب بانکی به عنوان منبع مالی

اگر مقدار زیادی پول در حساب خود پس‌انداز کرده‌اید کشور آلمان منبع آن را از شما می‌خواهد. مثلاً ممکن است چندین سال به طور تمام‌وقت کار کرده و درآمد حاصل از آن را برای تحصیل پس‌انداز کرده باشید.

برای استفاده از این حساب به عنوان گواهی تمکن مالی باید قرارداد کاری بلندمدت و گزارش سپرده‌های بانکی خود را ارائه دهید. این مدارک نشان می‌دهد که پول موجود در حساب شما متعلق به خودتان است و می‌توانید از آن برای تأمین هزینه‌های زندگی در آلمان استفاده کنید.

 چه زمانی باید گواهی تمکن مالی را ارائه دهید؟

سوءتفاهمی که برای اغلب دانشجویان ایجاد می‌شود این است که نمی‌دانند دقیقاً چه زمانی باید گواهی تمکن مالی ارائه دهند؛ در نتیجه بسیاری از آن‌ها می‌ترسند که نتوانند بدون داشتن هزینه‌های لازم در آلمان تحصیل کنند. در حالی که وضعیت مالی جزو شرایط پذیرش در دانشگاه نیست. شما می‌توانید به دانشگاه مورد نظرتان درخواست بدهید و پس از پذیرفته شدن در آنجا، مراحل بعدی را طی کنید. در مراحل بعدی یکی از مدارک لازم گواهی تمکن مالی است که نشان دهد شما در طول دوره‌ی تحصیلی‌تان در آلمان قادر به تأمین هزینه‌های لازم هستید.

 

برای یافتن اطلاعات بیشتر درباره‌ی گواهی تمکن مالی می‌توانید به سفارت آلمان در کشور خود یا اداره‌ی امور اتباع خارجی شهری در آلمان که قرار است در آنجا زندگی کنید، مراجعه نمایید.