تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان
 • ۰۴ / آبان
 • ۱۳۹۸

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

آلمان دارای سیستم آموزشی دولتی است که تحصیل رایگان را به هزاران دانشجو از سراسر جهان ارائه می‌دهد. دانشگاه‌های آلمان جزو قدیمی‌ترین مؤسسات آموزشی اروپا هستند. دانشجویان زیادی برای یادگیری زبان آلمانی به این کشور می‌روند، با این حال اکثر دانشگاه‌های آلمان کلاس‌های رایگان زبان را به دانشجویان خارجی ارائه می‌کنند. دانشجویانی که خواهان دریافت تحصیل رایگان در آلمان هستند، با معیارهای سختی رو به رو می‌شوند. به دلیل تحصیل رایگان، رقابت بسیار بالا است و فقط دانشجویان سخت کوش می‌توانند این فرصت را بدست بیاورند. تقریباً تمام دانشگاه‌های آلمان کلاس‌های درسی را در دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می‌دهند. در ادامه دو پیش نیاز ذکر شده‌اند:

نیازمندی‌های زبان خارجی:

نیازمندی زبان خارجی بستگی به وسعت دوره درسی شما دارد. اگر برنامه مد نظر شما به زبان آلمانی است، باید مدرک معتبر زبان آلمانی داشته باشید. در آلمان بسیاری از دانشگاه‌ها به دانشجویانی که موفق به پذیرش شده‌اند، کلاس‌های رایگان به زبان آلمانی ارائه می‌دهند. به این دانشجویان ویزای تحصیلی مشروط به یادگیری زبان آلمانی اعطا می‌شود. دانشجو پس از یادگیری مهارت لازم در زبان آلمانی، به ادامه رشته تحصیلی خود می‌پردازد.

از سوی دیگر، اگر برنامه به زبان انگلیسی باشد، نیازمند نمره آزمون IELTS یا TOEFL هستید. برای اینکه تست‌های IELTS یا TOEFL را انجام ندهید، باید از طریق گواهینامه‌های معبتر و آکادمیک سطح زبانی خود را نشان دهید. سفارت آلمان در چند کشور داشتن مدرک IELTS یا TOEFL را در میان مدارک خود الزامی می‌داند، حتی اگر موسسه شما از شما می‌خواهد که این کار را انجام دهید.

اثبات استطاعت مالی:

برای ویزای تحصیلی، دانشگاه‌های آلمانی شهریه زیادی نمی‌گیرند، پس دانشجویان به راحتی می‌توانند از پس هزینه‌های زندگی برآیند. تمام دانشجویانی که خارج از آلمان برای ویزای تحصیلی آلمان اقدام می‌کنند، باید استطاعات مالی کافی خود را برای سال اول نشان دهند. این کار از سه راه قابل انجام است:

 • مبلغ 7760 یورو، به هر بانک آلمانی به عنوان سپرده واریز کنید و هر ماه بیشتر از 684 یورو نمی‌توانید برداشت نمایید. باقی مانده پول در حساب شما باقی می‌ماند.
 • بورس تحصیلی از دولت یا موسسه خصوصی در آلمان داشته باشید.
 • شهروندی آلمانی مبلغی که در بالا ذکر شده را از طرف شما تضمین کند.

شرایط لازم برای تحصیل رایگان در آلمان

برای تحصیل رایگان در آلمان، دانشجویان باید در یکی از دانشگاه‌های معبتر آلمان قبول شده باشند. برای دریافت ویزای تحصیلی شما نیازمند مدارکی که در پایین ذکر می‌شوند هستید:

 • مدارک سفر یا پاسپورتی که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد
 • تأییدیه مهارت‌های زبانی (نمره IELTS0 یا مدارک معادل آن)
 • چهار عکس جدید از هر متقاضی که در درخواست نام برده شده‌اند
 • نامه یا مدرک ثبت نام از یک دانشگاه معبتر آلمان
 • مدارک اثبات کننده استطاعت مالی برای هزینه‌های زندگی در طول اقامت خود در آلمان
 • تمام مدارک تحصیلی درست و توسط مقامات مربوطه تأیید شده باشند
 • بیمه مسافرت معبتر از شرکت بیمه مورد تأیید، با حداقل پوشش 30000 یورو در سال

از کجا درخواست خود را ثبت کنیم؟

درخواست‌های پذیرش دانشجویی به طور مستقیم به مؤسسات اعطا می‌شود اما پس از پذیرش می‌توانید درخواست ویزا را در نزدیکترین سفارت یا کنسولگری آلمان ارسال کنید. برای مراجعه به اداره ویزای آلمان به یک قرار ملاقات نیاز دارید، پس قبل از رفتن به آنجا، با سفارت آلمان تماس بگیرید. نزدیکترین سفارت آلمان را پیدا کنید.

اقدام برای تحصیل رایگان در آلمان

شما می توانید برای تحصیل رایگان در آلمان از طریق اُکسین ویزا اقدام کرده و با تماس با همکاران ما و یا پر کردن فرم مشاوره اقدام به دریافت اطلاعات از این طریق نمایید. همکاران ما شما را در تمام زمینه ها مثل جور کردن مدارک لازم ، نحوه ارسال درخواست ، گرفتن وقت سفارت و حتی نحوه دریافت بیمه مسافرت راهنمایی خواهند کرد.